Code Week (Europejski Tydzień Kodowania)

         Nasze przedszkole w dniach od 10 do 25 października 2020 r. bierze udział w Code Week (Europejski Tydzień Kodowania) wraz z ogólnopolskim programem Uczymy Dzieci Programować. Jego celem jest popularyzacja i promocja nauki programowania wśród dzieci i nabywanie nowych kompetencji związanych z kodowaniem.

Podczas trwania projektu zrealizujemy następujące tematy:

 

 • Poznajemy historię Code Week,
 • Szukamy kodu,
 • Kodowanie z pomocą strzałek,
 • Kodowanie na dywanie,
 • Zakodowana muzyka,
 • Tworzymy zakodowane obrazy,
 • Zakodowana gimnastyka,
 • Podstawy programowania ze Scratchem,
 • Zakodowane opowieści, bajki i baśnie,
 • Zakodowana matematyka,
 • Poruszamy się w przestrzeni.                                               
 • Poszczególne zadania będą realizowane w grupie 4-6 latków
  i dostosowane do umiejętności wiekowych dzieci.

 

KODOWANIE I PROGRAMOWANIE W PRZEDSZKOLU:

„Każda osoba w tym kraju powinna

 uczyć się programowania…

ponieważ to uczy w jaki sposób myśleć.”

Steve Jobs

 

Jak wprowadzać dzieci w świat programowania?

Temat programowania staje się dziś ważnym trendem w edukacji na wszystkich poziomach kształcenia. Aby z powodzeniem kodować, powinniśmy zacząć uczyć krytycznego myślenia jeszcze na etapie przedszkola. Młodsze dzieci uczą się programować przez zabawę wspierającą wszechstronny rozwój. Do nauki programowania nie potrzebujemy komputera,
w przedszkolu możemy wykorzystać na przykład karty obrazkowe, układanki typu sudoku, gra w statki, gry planszowe lub karciane, labirynty, klocki, rozwiązywanie zadań logicznych.

Zdobycie umiejętności niezbędnych do programowania, takich jak np. umiejętność myślenia logicznego, przydaje się nie tylko do samego programowania, ale także przy nauce innych zagadnień (np. matematyki).

KODOWANIE  – PODSTAWOWE TERMINY:

 • Koordynaty – współrzędne.
 • Kodowania offlinowe bez sprzętu, bez dostępu do internetu, bez prądu.
 • Europejski Tydzień Kodowania, czyli #CodeWeek2020 – od 10 do 25 października.
  W całej Polsce mają miejsca rożnego rodzaju aktywności związane z nauką programowania. Programować można w różny sposób i jedną z  umiejętności rozwijanych bardzo mocno jest umiejętność  tworzenia obrazów według  wcześniej przygotowanych plansz np. Zakoduj lub odkoduj obrazek, Dyktanda graficzne.
 • Uczymy Dzieci Programować– to ogólnopolski program edukacyjny kierowany do uczniów, nauczycieli i rodziców, w którym będziemy uczy się podstaw programowania przez doświadczanie i zabawę, łącząc jego elementy z zajęciami z różnych edukacji.
 • Mistrzowie Kodowania Junior – to ogólnopolski program edukacyjny, który wprowadza elementy nauki programowania do edukacji przedszkolnej, czyli szeregu uniwersalnych zasad i reguł. 
 • Mata edukacyjna do kodowania to prosta „kratownica”. Najczęściej o wymiarach 150 × 150 cm, choć są większe (180 × 180 cm) i mniejsze. Kratownica najczęściej jest podzielona na 100 pól, czyli 10 × 10. Spotkać możemy maty z bocznymi oznaczeniami od 1–10 oraz od A–J lub z wartościami takimi jak kolor i kształt. Dodatkowo zestaw kart do samodzielnego używania.

 

Bibliografia:

 • Dędza „Kodusie”.
 • Klęsk, Programowanie w przedszkolu
 • Scott „Kodowanie dla dzieci”.
 • Świć:„Kodowanie na dywanie w przedszkolu, w szkole i w domu”, „Kodowanie nie tylko na dywanie”, „Kodowanie na dywanie różne kompetencje, różne edukacje”, „Kodowanie na dywanie zeszyt ćwiczeń 5, 6 –latka”.
 • Wydawnictwo Epideixis „Od kropki do kodu 1. Ćwiczenia wprowadzające do kodowania”, „Koduj, szyfruj. Ćwiczenia wprowadzające.

 

 

Polecane linki:

 1. Wirtualna mata do kodowania przyda się gdy mamy rzutniki/lub tablicę interaktywną
 1. Generator dyktand graficznych
 1. Blogi internetowe z wieloma pomysłami na aktywności „bez prądu”

 


Kontakt


Publiczne Przedszkole
w Cięcinie


Cięcina, ul. Św. Katarzyny 20B
34-350 Wegierska Górka
woj. Śląskie
Tel: 33 864-16-84
dyrektor@ciecina.e-przedszkolak.eu
NIP: 5532167507
REGON: 070560635

Mapa dojazdu

Biuletyn Informacji PublicznejAdres

Cięcina, ul. Św. Katarzyny 20B
34-350 Węgierska Górka
woj. śląskie

Telefon

Tel: 33 864-16-84

Email

dyrektor@ciecina.e-przedszkolak.eu