Materiały do zdalnego nauczania gr IV

ZADANIA NA STRONĘ INTERNETOWĄ DO ZDALNEGO NAUCZANIA

grupa IV

wychowawca; Urszula Howaniec

Witajcie kochani!

Rozpoczynamy ostatni tydzień nauki zdalnej. Przed Wami dwa miesiące wakacji. Poniżej znajdziecie zadania do czwartku, ponieważ w piątek 26.06.2020 r. w godzinach od 9.00 do 11.00 zapraszam, Was do przedszkola po odbiór dyplomów i nagród za Waszą pracę w ciągu całego roku szkolnego.

Serdecznie Was pozdrawiam i do zobaczenia w piątek!!!!!!!   Urszula Howaniec

Do Rodziców!

Odbiór dyplomów i wszystkich rzeczy dzieci, odbędzie się oczywiście z zachowaniem obowiązujących przepisów reżimu sanitarno-epidemiologicznego.

 

TEMAT KOMPLEKSOWY ; „SPORT”. (22.06-26.06).

PONIEDZIAŁEK (22.06)

Lato i wakacje to dobry okres aby uprawiać różne dyscypliny sportowe, ponieważ ”Sport to zdrowie”. Dlatego w tym tygodniu będziecie mogli poznać bliżej kilka dyscyplin sportowych.

Obejrzyj prezentację ze zdjęciami popularnych dyscyplin sportowych: https://www.slideshare.net/aniazmalborka/rne-dyscypliny-sportowe

Jak jednym słowem można nazwać to, co jest przedstawione na obrazkach? Jeśli dzieciom nie uda się odgadnąć, że chodzi o sport, rodzic  stara się naprowadzić je na prawidłową odpowiedź lub wypowiada słowo sport. Następnie dzieci wcielają się w role ekspertów w dziedzinie sportu. Opowiadają o tym, co wiedzą o sporcie. Rodzic pomaga im, zadając dodatkowe pytania, np.: Co to jest sport? Jakie znacie dyscypliny sportowe? Jakie dyscypliny sportowe uprawiamy latem, a jakie zimą? Dlaczego ludzie uprawiają sport? Gdzie można uprawiać sport?

Praca plastyczna: Narysuj wybrana dyscyplinę sportową.

Ćwiczenie uruchamiające duże grupy mięśniowe – Rzut dyskiem.

Dzieci stoją w lekkim rozkroku. Na sygnał, pochylają się w przód, nie uginając nóg

w kolanach. Naśladują ruch podnoszenia dysku z podłogi. Biorą dysk w prawą rękę, wykonują głęboki

zamach do tyłu i rzucają dyskiem do przodu. Starają się, aby rzut był jak najsilniejszy.

 

Słuchanie wiersza I. Fabiszewskiej Gimnastyka.

 

Rano wstaję,

wkładam dres.

Otwieram okno,

miło jest.

Skaczę w górę,

skaczę w bok,

i do tyłu

robię skok.

Ręce w przód,

ręce w tył.

Ćwiczę, abym

zdrowy był.

 

Rozmawia z dzieckiem na temat wiersza. Pytanie: O czym była mowa

w wierszu? Dlaczego należy wykonywać różnego rodzaju ćwiczenia

ruchowe? Ile czasu powinniśmy poświęcać na gimnastykę i jak często

powinniśmy ćwiczyć? Czy gimnastyka to także uprawianie sportu?

Dlaczego? Następnie dziecko powtarza wiersz, wykonują opisane

w nim czynności.

 

Ćwiczenie uspokajające Dbamy o zdrowie.

Dzieci siadają w parach z rodzicem lub rodzeństwem naprzeciwko siebie. Powtarzają rymowankę: My o zdrowie dbamy, różne sporty uprawiamy, klaszcząc wzajemnie w swoje prawe i lewe dłonie.

 

WTOREK ( 23.06.)

Flaga olimpijska – prostokątna flaga przedstawiająca na białym tle pięć złączonych kół. Symbol olimpijski (koła) zaprojektował inicjator wskrzeszenia idei olimpijskiej, baron Pierre de Coubertin w 1912 a flagę w 1913. Wykonana została w zakładzie krawieckim „Bon Marche” w Paryżu. Jej wymiary to: trzy metry długości i dwa metry szerokości. Emblemat pięciu kół olimpijskich umieszczony jest centralnie, na białym polu bez obramowania. Koła są splecione ze sobą w dwóch szeregach (od lewej do prawej): niebieski, czarny i czerwony na górze, żółty i zielony na dole. Flaga olimpijska jest jednym z najważniejszych symboli olimpijskich. Wciągana jest na maszt na stadionie olimpijskim podczas ceremonii otwarcia i pozostaje tam przez całe igrzyska olimpijskie aż do ceremonii zamknięcia. Pierwszy sztandar wciągnięto na maszt podczas VII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Antwerpii w 1920 – pierwszy egzemplarz znajduje się obecnie w Muzeum Olimpijskim w Lozannie.

Okręgi w rzeczywistości symbolizują pięć kontynentów. Sześć barw (pięć powyższych plus biała) ma oznaczać kolory obecne w roku 1913 na wszystkich flagach państw świata, na przykład Grecji, Szwecji, Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Włoch, Belgii i Węgier

Dzieci, co im przypomina ten kształt, czy oglądałeś/łaś np. w telewizji, transmisje z olimpiady sportowej?

Kolorowanie symbolu olimpijskiego według wzoru. https://www.google.com/url?sa=i&url=https%3A%2F%2Fpl.pinterest.com%2Fpin%2F559924166166976569%2F&psig=AOvVaw1hldWpLXTEfPpRXI7yXs2b&ust=1592489597958000&source=images&cd=vfe&ved=0CAIQjRxqFwoTCJCbyMmEieoCFQAAAAAdAAAAABAd

Zabawa ruchowa z elementem równowagi – Gimnastyka artystyczna.

Dzieci maszerują po sali w rytmicznym tempie . Na przerwę,  zatrzymują się w miejscu, przyjmując dowolną pozę w staniu na jednej nodze.

Zapoznanie z jedną z olimpijskich dyscyplin sportowych – gimnastyką artystyczną. https://www.youtube.com/watch?v=q753dsY4Eyk

Gimnastyka artystyczna to sport, w którym zawodniczki lub zespoły wykonują ćwiczenia z jednym lub kilkoma przyborami: piłką, wstążką, obręczą, skakanką, parą maczug lub układ taneczno-akrobatyczny (bez przyborów). W konkurencjach indywidualnych zawodnik ćwiczy tylko z jednym przyborem za każdym razem. W konkurencjach zespołowych gimnastyczki wykonują układ wspólnie i maksymalnie dwa rodzaje przyborów mogą być rozprowadzone wśród grupy ćwiczących. Zawodniczki mogą wówczas wymieniać się pomiędzy sobą przyborami w dowolnie wybranym momencie układu. Zawodnik może więc ćwiczyć maksymalnie dwoma rodzajami przyborów podczas trwania jednego układu. Gimnastyka artystyczna to sport, który łączy w sobie elementy baletu, gimnastyki, tańca i umiejętności posługiwania się przyborami. Zwyciężczynią zawodów zostaje uczestniczka, która uzyska najwięcej punktów przyznanych jej przez zespół sędziów. Przedmiotem uwagi oceniających są skoki, zachowanie równowagi, piruety (obroty), elastyczność, umiejętność posługiwania się przyborami, wykonanie układu i wartość artystyczna.

Samodzielne układanie zestawu ćwiczeń ruchowych.

Zastanów się chwilkę i postaraj się samodzielnie ułożyć zestaw ćwiczeń ruchowych. Wybierz rekwizyty, które będą wykorzystywane podczas ćwiczeń.

Odnajdywanie rymów do nazw dyscyplin sportowych. Ćwiczenia słuchu fonematycznego.

Przypomnij sobie poznane dyscypliny sportowe i ułóż do nich rymy.

Zabawy na świeżym powietrzu

Gromadzenie dostępnych w ogrodzie patyków. Dzieci gromadzą w wyznaczonym miejscu znalezione w ogrodzie patyki. Układają z nich drogę i pokonują ją w sposób określony przez rodzica., np.: biegiem w podskokach, tyłem, stopa za stopą, podskokiem obiema nogami.

 

ŚRODA ( 24.06).

 

 

Zapoznanie  dzieci z kolejną dyscypliną olimpijską – skokiem w dal. https://wyborcza.pl/7,154903,24546170,rekord-swiata-w-skoku-w-dal-zagrozony-nadlatuje-20-letni-echevarria.html

Skok w dal – konkurencja lekkoatletyczna, w której zawodnicy wykonują rozbieg, odbijają się z jednej nogi z belki i lądują na piaszczystej części skoczni. Na krawędzi belki znajduje się listwa z plasteliną. Jeśli zawodnik podczas odbicia dotknie butem plasteliny, skok jest nieważny (decyduje ślad na plastelinie). Wynik skoku jest mierzony od linii między plasteliną a belką do ostatniego (najbliższego belce) śladu pozostawionego na piasku pod kątem prostym. Aktualny rekord świata należy do Mike’a Powella 8,95 m, choć Iván Pedroso skoczył 8,96 m, lecz podczas zawodów wystąpiły wątpliwości do pomiaru siły wiatru, zatem tego rezultatu nie można było uznać za rekord świata.

Zwykle podczas zawodów (finałowych) wszyscy zawodnicy wykonują trzy próby, a najlepszych ośmiu jeszcze trzy skoki finałowe. O zwycięstwie decyduje najdłuższa odległość w konkursie. Jeżeli dwóch zawodników uzyska taką samą odległość o pozycji decyduje odległość drugiego najdłuższego skoku każdego z nich.

 

Piosenka o sporcie: https://www.youtube.com/watch?v=V1Sua6hBAEs

słowa i muzyka: Jerzy Kobyliński

Chłopaki ćwiczymy, ćwiczymy, ćwiczymy

Chłopaki ćwiczymy, jeszcze mocniej, hej! 

Dziewczyny ćwiczymy, ćwiczymy, ćwiczymy 

Dziewczyny ćwiczymy jeszcze mocniej, hej! 

 

Wielcy mistrzowie: Ronaldo, Messi 

Czasu nie tracili, ani chwili, ani wcale  

Praca, ćwiczenia, długie treningi  

Ważniejsze były niż talent. 

 

Trzeba wylewać i siódme poty

A czasami wiecie sami gryźć zębami trawę

Tak żeby zostać prawdziwym mistrzem,

Aby mieć szacun i sławę.

 

Sport mówi tobie jak trzeba walczyć

Przeszkód nie omijać, nie rozbijać to za łatwe

Sport nie kształtuje tylko twych mięśni

Sport także rzeźbi charakter

 

 

Zabawa ruchowa z elementem skoku – Skok po medal.

 

Dzieci kolejno wykonują obunóż skok z wyznaczonej linii. Z pomocą rodzica mierzą

długość skoku. Należy  zapisać  wynik na kartce. Jaki oddałeś najdłuższy skok?

 

 

Zabawa Zrób to co ja – kształtowanie pamięci ruchowej.

Rodzic  wykonuje wymyśloną przez siebie sekwencję ruchów z piłką, np. 2 razy odbija piłkę od podłogi, raz rzuca piłkę w górę. Dzieci odtwarzają wiernie pokazane przez rodzica. ruchy.

 

Praca plastyczna : Album – Sport to zdrowie

Odszukiwanie w gazetach i czasopismach obrazków przedstawiających ludzi aktywnie spędzających czas wolny. Potrzebne będą: gazety, kolorowe czasopisma, nożyczki, klej, dziurkacz, białe kartki,

wstążeczka.

Dzieci wyszukują w gazetach nich obrazki przedstawiające ludzi uprawiających różne dyscypliny sportowe w czasie wolnym. Wycinają obrazki. Przyklejają je na białych kartkach. Następnie dziurkaczem robią z boku kartek dziurki, przewlekają przez nie wstążeczkę i ją zawiązują. Tworzą album Propozycje spędzania czasu wolnego.

 

CZWARTEK (25.06).

Obejrzyj filmik o  letnich igrzyskach olimpijskich: https://www.youtube.com/watch?v=e2_SZDUCEP8

Postaraj się odpowiedzieć na pytania do filmu:

Jakie poznaliście symbole olimpijskie?

Jaki jest przebieg igrzysk olimpijskich?

Jakie dyscypliny sportowe są rozgrywane podczas igrzysk?

Która z tych dyscyplin podoba się wam najbardziej? Dlaczego?

Do przeczytania:

Letnie igrzyska olimpijskie – międzynarodowe za wody sportowe organizowane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Odbywają się co 4 lata, tj. w pierwszym roku danej olimpiady (liczonych od 1896 roku). Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców większości dyscyplin za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.

 

Określanie cech dobrego sportowca.

Niektórzy ludzie uprawiają sport zawodowo. Reprezentują swój kraj na olimpiadach. Biorą udział w różnego rodzaju zawodach, olimpiadach sportowych, mistrzostwach. Za zwycięstwo otrzymują nagrody, np.: medale, puchary.

Odpowiedz na pytania: Za zajęcie którego miejsca sportowcy

otrzymują nagrody? Jaki powinien być dobry sportowiec? Dzieci za pomocą określeń przymiotnikowych charakteryzują postać dobrego sportowca.

Praca plastyczna: Puchar dla najlepszego  sportowca

Zaprojektuj puchar dla najlepszego sportowca, wykonanie z dowolnego materiału.

 

Słuchanie opowiadania P. Beręsewicza Wyścigi.

W Dniu Sportu przed wyścigiem w workach Olek był pewny swego.

Tymczasem niespodzianka!

Ola jak zając wyskoczyła mu zza pleców i pierwsza wpadła na metę.

Zabrzmiały brawa, a Olek nadął się i burknął:

– Na pewno miała luźniejszy worek!

– Następnym razem stań do wyścigu ze ślimakiem – zaproponowała

mama, ale Olek wzruszył ramionami.

– A co to za przyjemność wygrać ze ślimakiem? – prychnął. – Przecież

ze ślimakiem nie można przegrać!

– To znaczy, że przyjemność jest wtedy, kiedy można przegrać, tak? – spytała mama. – W takim razie wypadałoby chyba umieć przegrywać, co?

– Jak to umieć przegrywać? – zdziwił się Olek.

– Po prostu: najpierw starać się wygrać, a jeśli się nie uda, pogratulować zwycięzcy i następnym razem starać się jeszcze bardziej.

– To trudne – zmartwił się Olek.

Mama uśmiechnęła się czule.

– Wiem, synku – powiedziała.

 

Postaraj się odpowiedzieć na pytania do tekstu:

Jak zachował się Olek po zakończeniu wyścigu?

Co ty zrobiłbyś na miejscu Olka?

Co poradziła Olkowi mama?

 

Omówienie znaczenia słów fair play.

Zasada zdrowej rywalizacji sięga starożytnej Grecji. Fair play to

(z języka angielskiego) zbiór zasad obowiązujących w grze lub

walce sportowej, których przestrzeganie pozwala na uczciwe i szlachetne jej rozegranie. Prawdziwego sportowca, a także kibica wyróżnia godne zachowanie – zarówno

w sytuacji zwycięstwa, jaki i porażki.

 

Rozegranie turnieju sportowego.

Zapraszam Was  dzieci do rozegrania zawodów sportowych. Zaproście rodzeństwo lub znajomych do wspólnej zabawy. Proszę o przestrzeganie zasady fair play. Oznaczcie miejsca: startu i mety, przygotujcie przedmiot, którym możecie rzucać do celu, skakankę, piłkę, związana wstążka lub sznurek, długi sznurek, papierowa kula.

Rozegranie konkurencji sportowych, np.:

-rzut woreczkiem do kosza,

-wyścig w przeskakiwaniu przez skakankę do mety

-skoki w dal.

– kto najdłużej kozłuje piłką

– toczenie piłki w stronę mety

-skoki obunóż do mety

-przełożenie szarfy przez siebie,

-bieg z omijaniem pachołków,

-rzut papierową kulą do kosza,

-przejście po leżącej linie,

-kopnięcie piłki do mety

powrót biegiem.

Za każde wykonanie zadania otrzymuje zwycięzca punkty, podliczamy punkty. Osoba. Która zdobyła największą ilość punktów jest zwycięzcą. Przeciwnik gratuluje zwycięzcom. Przeciwnicy  ustawiają się w dwóch rzędach naprzeciwko siebie. Podając sobie prawe dłonie. Dziękują sobie za wspólną zabawę.

 

Zadania dodatkowe dla chętnych dzieci.

 

Praca techniczno-konstrukcyjna Model boiska do piłki nożnej.

Zdjęcia nowoczesnych stadionów, duże pudełko w kształcie prostokąta, papier kolorowy, nożyczki, klej, farby i pędzle, kredki, figurki ludzików, zwierzątek, mała kulka.

Potrzebne jest duże pudełko. Zadaniem dzieci jest okleić dno pudełka zielonym papierem, białą farbą malują linie, wyznaczając obręb boiska. Oznaczają miejsca dwóch bramek. Następnie rozkładają boki pudełka i malują na nich trybuny – miejsca siedzące dla kibiców.

Na koniec dzieci ustawiają figurki sportowców (ludzików, zwierzątek – po 11 zawodników na każdą drużynę) oraz figurki sędziów. N. wprowadza piłkę do gry – małą kulkę. Dzieci poruszają figurkami i kulką, rozgrywają mecz.

Piłka nożna: wydrukuj szablon piłki nożnej, pokoloruj, ozdób ja według własnego pomysłu.

http://bystredziecko.pl/kolorowanki/sport/kolorowanka-pilka-nozna-01.pdf

Rozmowy na temat  znanych polskich sportowców.

Czy znasz jakiegoś polskiego sportowca? W jaką dyscypliną sportowa się zajmuje? Opisz jak jest ubrany i jakie akcesoria posiada do uprawiania swojego sportu?

Kolorowanki:

( wybierz kolorowankę do druku)https://www.pokolorujswiat.com/2018/09/kolorowanki-dziedziny-sportowe.html

Wykonaj ćwiczenia zgodnie z poleceniem z rymowanki:

Ręce w dole, ręce w górze,

Rysujemy koło duże,

Skok do góry, ręce w bok,

Teraz w przód zrób jeden krok,

Skok do tyłu, skok na jednej nodze,

Teraz usiądź na podłodze.

LINK DO STORNY Z ĆWICZENIAMI https://www.youtube.com/watch?v=jgJOS26G1wY

 

 

 

 


Kontakt


Publiczne Przedszkole
w Cięcinie


Cięcina, ul. Św. Katarzyny 20B
34-350 Wegierska Górka
woj. Śląskie
Tel: 33 864-16-84
dyrektor@ciecina.e-przedszkolak.eu
NIP: 5532167507
REGON: 070560635

Mapa dojazdu

Biuletyn Informacji PublicznejAdres

Cięcina, ul. Św. Katarzyny 20B
34-350 Węgierska Górka
woj. śląskie

Telefon

Tel: 33 864-16-84

Email

dyrektor@ciecina.e-przedszkolak.eu